13 Aralık 2013 Cuma

TEMEL BİLGİLER

TEFEKKÜR
Dursen Özalemdar 
TEMEL BİLGİLER !

   Ruhlar âleminden, Rahmi Mader’e (Ana Rahmine) gelen, buradaki 9 ay 10 günlük hayatından, Dünya hayatına gelen İnsan, kendine takdir edilen ömür içinde, İMTİHAN edilerek, Kabir hayatından sonra, ebedi bir yaşayışın olacağı AHİRET hayatına geçerek, beş çeşidi bulacak hayatın değişik liklerini yaşayacaktır.
İnsan’a Peygamberler ve Kitapları vasıtası ile, İYİYİ-KÖTÜYÜ-GÜZELİ-ÇİRKİNİ  -HELAL’ ı -HARAM’I- DÜNYA HAYATINI-HAK ve HUKUK’ u-ADALET’İ- AHRET HAYATINA CENNET ve CEHENNEM’İ-  en ince ayrıntılarına kadar anlatan Yüce ALLAH (c.c.),bir tarafta iyilikler ve ŞEYTAN denen mahluk’un temsil ettiği KÖTÜLÜKLER ile İnsanlar ve Cinler,  İMTİHAN olmaktadır.
Bu konuda, Muhittin-i Arabi (HZ) nin, “Seceret’ül Kevn “ adlı eserinden alınmış bulunan Şeytanın Hile’lerini  İbn-i Abbas (r.a.) Hz. İnden naklen Muaz bin Cebel ‘in rivayeti olarak kayda geçen, Peygamberimiz (SAV)  in ashabıyla toplandıkları bir evdeki konuşmaya ait sahih hadisten’e ilaveten,  Kadim tarih içinde, Şeytanın Cennet’ten kovulması olayına ait, Hz. MEVLANA’NIN  MESNEVİ adlı eserinden  konuyla  ilgili bölümün, günümüz olaylarını yorumlamada esas olması itibariyle bilinmesidir.
              HZ. MEVLANA’ dan
ŞEHVET, soy üretmek için olmasaydı, HZ. ÂDEM utancından kendisini hadım ederdi. Lanetli İblis (Şeytan) (Allah’ın huzurundan kovulunca ve kendisine kıyamete kadar mühlet verilince) Allah’a; “Ey herkesin rızkını veren! İnsanları avlayabilmek için bana kuvvetli bir tuzak lazım dedi.
Allah, ona ALTIN-GÜMÜŞ ve AT SÜRÜSÜNÜ gösterip “İnsanları bunlarla avlayabilirsin dedi.
İblis,”Güzel, ama. . . “ diyerek, suratını ekşitti. Sıkılmış turunç gibi dudaklarını sarkıttı.
Cenab-ı Hak, o geberesiceye güzel MADEN lerden MÜCEVHERLER armağan etti.  “Ey lanetli” dedi. “Şu tuzağı da al”
İblis, dedi ki. “Ey güzel yardımcı, daha fazlasını ver” YAĞLI ve TATLI yemeklerle, değerli ŞARAPLAR ve türlü, türlü İPEK ELBİSELER verdi. İblis dedi ki “ Ya Rabbi, yardım et, bundan fazlasını isterim, ver de insanları örülü hurma lifiyle adamakıllı bağlayayım. Senin muhabbetinle mest olmuş ve cesur kimseler, benim o bağlarımı erkekçesine kırar koparırlar. Bana öyle heva ve heves tuzaklarıyla ipler ver ki, senin hakiki kullarını, adam olmayanlardan ayırt etsin. Ey yücelik tahtının Sultanı! Öyle bir tuzak ki, insanı baş aşağı devirecek kadar şiddetli ve aldatıcı olsun.
Allah, ŞARAP ve ÇALGI’YI getirip önüne koydu. İblis bunları görünce hafifçe güldü. Neşelendi, Allah’ın İdlal-i ezelisi( delalete düşüren oluşu) tarafına iltica etti ve “Fitne denizinin dibinden toz kopar” diye yalvardı. Allah (CC) erkeklerin aklını ve sabrını alan KADIN GÜZELLİĞİNİ iblis’e gösterince, İblis memnun oldu. Parmaklarını şıkır tarak oynamaya başladı. “hemen ver, işte şimdi muradıma kavuştum dedi. İblis; Aklı, fikri kararsız hale getiren kadınların o mahmur gözlerini, gönlü çörek otu gibi yakıp kavuran yanaklarındaki güzelliği görünce, kadınların yüzünü, benini, kaşını, akik gibi dudaklarını seyredince, ince bir perde arkasından Hakk’ın Cemali parladı sandı. İblis kadınlardaki o cilve ve edayı görünce incecik bir perdeden Hak tecelli ediyormuş zannetti ve yerinden sıçradı.İblis muradına ermişti.Dünü bu günü ile kendimize ve etrafımıza aktığımızda, Şeytani işlerle, Rahmani işleri ayırt edebilecek bilgilerle hayatımızı tanzim etmemiz ve sorumluluğumuzdaki insanları bu dehşetli imtihandan   kurtarmamız lazımdır.Bu gün bu ayırımı yapamayan nice insanın, Kendini ,Eşini, Çocuklarını  Cehennem gibi bir ateşe sürükleme gafletinde bulunduklarıdır.Doğum ve Ölüm arasındaki hayatın manasını bilmek insanın kaçınılmaz vazifesidir.ihmalkarlık,Şeytani ifsat olduğudur. Medeniyet adına, elimize geçen teknolojinin bize faydalı olacak işlerde yardımcı olmaları lazımken, bizi yanıltan,aldatan,yanlış işlerle meşgul eden, değerli ve sayılı zamanımızı geçirmeye yönelik olması, Cehennem gibi ateşten bir mekana bizi sürüklemesi, akla uygun değildir.ŞEYTANA KANMAYALIM,İFSAD’ına düşmeyelim, Şeytani işleri yapanlardan uzak olalım. Selamete erelim. . .    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder